4 populární SEO pluginy: Který z nich je nejlepší?

Nebojím se změn a snažím se držet si přehled, proto čas od času zkouším nové technologie, hledám alternativy atp. Jinak tomu není ani s pluginy pro WordPress, nejlepší před půl rokem neznamená automaticky nejlepší dnes. V poslední době jsem tak hledal nový SEO plugin.

Doposud jsem používal (asi jako většina) Yoast SEO plugin. Před lety jsem k němu přecházel z All in One SEO Pack a pmatuji si, že jsem z toho byl celkem unešen a rychle si na to zvyknul jako na standard. Bohužel během těch let „nabobtnal“ a práce s ním už pro mě není rychlá ani příjemná, několikrát se mi podařilo v jeho nastavení ztratit. Začal jsem se tedy poohlížet jinde.

Očekávání od SEO pluginu

Tvorbou webů už se zabývám hodně dlouho, takže je mi jasné, že zapnutím pluginu se stránka nezačne zázračně rankovat na Googlu. Jsem tak imunní proti reklamním lákadlům jednotlivých pluginů (případně jejich placených verzí) a beru je pouze jako nezbytný nástroj, kterým docílím určitého výsledku.

Hlavní je změna titulků stránek, kde je potřeba nastavit správné pořadí a odstranit výchozí oddělovač „|“. Dále je to soubor sitemap.xml, na který mi přijde nesmylné mít samostatný plugin (ačkoliv řada lidí to tak má) a samozřejmě možnost snadno nastavovat indexaci a meta u každého jednotlivého příspěvku/stránky. Zkrátka základní on-page SEO optimalizace, aby vyhedávač jasně věděl o co se jedná.

V 99 % případů nastavuji pouze to nejzákladnější, takže teoreticky je použitelný každý SEO plugin. To, že nepotřebuji nadstandardní funkce znamená i to, že vůbec nezkoumám placené verze a add-ony.

Zajímavé nové pluginy

Nedávno jsem si všiml, že Yoast SEO není ani pro ostatní 100% volbou. Zaujalo mě především všudypřítomné doporučování nového pluginu The SEO Framework, který jsem neznal a podle recenzí je to v současnosti nejlepší volba. A je to poměrně trefné, po zapnutí prakticky vše nastavené a „nudle“ nastavení má vše přehledně.

Dalším, především v zahraničí, doporučovaným pluginem je SEOPress, který je oblíbený hlavně pro výhodnou placenou verzi, která poskytuje nejlepší poměr cena/domény (za 39 $ ročně pro neomezeně domén). Agentury pak navíc mohou využít white label. Je to celkem nový hráč na trhu, ale nutno říct, že design administrace je suverénně nejlepší. Přehledné s možností vypínat/zapínat moduly podle potřeby.

Vlastní testování 4 SEO pluginů

Rozhodl jsem se srovnat 4 populární pluginy nejen funkcemi, které mají v bezplatných verzích prakticky totožné, ale pro zajímavost i dopadem na výkon webu. Koneckonců Yoast SEO je pro mnohé symbolem náročného pluginu.

Upozornění: Tento test byl prováděn na testovací instalaci WordPressu, ale pouze pro ukojení mé zvědavosti. Nemusí být přesný a rozhodně by neměl sloužit k vyvozování obecných závěrů!

Backend

Bez pluginu 31 Yoast 38 TSF 31 SEOPress 35 AiOSEO 36

Front-end

Bez pluginu 43 Yoast 44 TSF 43 SEOPress 43 AiOSEO 43

Jak můžete vidět, tak co na počet požadavků, nejhůře je na tom Yoast SEO, zejména v backendové části, kde přidává 7 dotazů oproti výchozí instalaci. Dobrou zprávou však je, že ve front-endové části webu většina nepřiidává žádný požadavek, až na Yoast SEO, ovšem se zanedbatelým jediným dotazem. Hraje se tedy o administraci.

Celkově nejlépe dopadl The SEO Framework, ale ani SEOPress či All in One SEO Pack nepřidávají zase tolik. Nutno dodat, že individuální změny nastavení pluginů s těmito hodnotami jistě „zamíchají“, takže pokud chcete jít po výkonu, budete si muset otestovat nastavení, které chcete používat.

Každopádně Yoast SEO i dle dat nebude nejlepší volbou. The SEO Framework a SEOPress jsou dle mého ideální, ale ne všude. U obou jsem narazil problém se stránkováním v titulku. Nepřeložené a neupravitelné. To je například u blogu jako tento celkem problematické pro použití. Jak jsem psal, chci zapnout a využívat základní funkce, takže nějaké „hackování“ blbostí jako „page – 2“ mě bavit nebude.

Vítěz? All in One SEO Pack

Aktuálně to vypadá, že budu upřednostňovat All in One SEO Pack, který má vše potřebné a vypisuje vše korektně česky. Vracím se tak tam, kde jsem byl v začátcích práce s WordPressem. Plugin se za tu dobu nějak dramaticky nezměnil, pořád má rozložení, které mi úplně nesedí, ale není to nic zásadního.

Omlouvám se, pokud jste čekali nějaké komplexní porovnání funkcí, to nebyl záměr (možná se na něco podobného podívám v nějakém příštím článku). Zároveň to nemá být hejt na Yoast SEO, je to skvělý plugin, spoustu funkcíí zdarma, ale zjevně nejsem sám, komu se zdá, že pocit z jeho používání není to co býval. Podepřel jsem to i výsledky svého testu, který ukazuje, že náočnost je tam o něco vyšší než u konkurence,  ačkoliv to nemusí mít zásadní vliv a možná to lze i ovlivnit.

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Chcete přehled toho nejzajímavějšího přímo do e-mailu, včetně mých plánů, rad apod.? Přihlaste si odběr!

Nespamuji, takže posílat budu max. 1-2x za měsíc. Odhlásit se můžete kdykoliv, jedním klikem. ;)

Super! Potvrzující e-mail máte ve schránce.