Jak aktualizovat vlastní šablonu přes WordPress

Možná jste si všimli, že i já jsem naskočil na vlnu vizuálních editorů (viz Vizuální editory jako budoucnost WordPressu?) a snažím se pracovat se šablonou Divi. Celkově jsem nadmíru spokojen, ačkoliv jsem četl i dost kritických názorů. Pracuje se mi s editorem lépe než např. s Elementorem, srovnatelný bych bral pouze Thrive Architect, kde mi však nevyhovuje cenová politika (i přesto, že lifetime u Elegant Themes se mi nezdá fér pro udržitelný vývoj).

Proč ale píši o Divi? Protože ačkoliv je super-hyper-skvělá, tak s češtinou má problém. České znaky s háčky se nezobrazují a některé fráze ani nejsou přeložené. Překlad se dá vypnout v ovládacím panelu položkou Disable Translations, což velmi oceňuji, ale není to 100% řešení. Má totiž vedlejší účinky:

  • Pro web se nastaví angličtina, takže pluginy nenačítají překlady.
  • Chybová hláška formuláře je v angličtině.
  • Deklarovaný jazyk stránky v kódu je angličina.

Asi nejlepším řešením je zde použití child šablony (jak ji vytvořit zjistíte v Jak zasahovat do šablony a je potřeba child šablona?). Tu nejlepší zde asi poskytuje web WPlama.cz, kde je opraven český překlad a přidány další vylepšení. Nicméně třeba funkční nadstavby zatím nijak zvlášť nechci, takže jsem se rozhodl vytvořit si vlastní, kterou bych používal na webech. Problém přichází s aktualizacemi. Přehrávat ručně přes FTP, to je už se 3 instalacemi vopruz.

WP Updates

Použil jsem tedy Google a za půl minuty jsem měl vygooglovaný způsob, jak aktualizovat šablonu skrze administraci. Služba WP Updates přesně toto nabízí a jediné co je potřeba je vložit PHP  soubor do adresáře a do functions.php přidat 2 řádky kódu. Jednodušší už to být nemůže.

Výhodou této služby je, že pro jeden projekt je možné ji využívat zdarma. To mi vyhovuje, protože zatím je to spíš hraní, takže nastavovat nějaký vlastní aktualizační server či využívat placenou službu by bylo zbytečné.

Kromě šablon je u u WP Updates možné stejným způsobem spravovat i pluginy. Administrace je jednoduchá, stačí nahrát ZIP soubor, vyplnit číslo verze, případně changelog a uložit. Dokonce je možné sledovat  i počty stažení.