Jak nainstalovat WordPress

Instalace WordPressu, to je první úkon, který je potřeba provést pro to, abyste tento redakční systém mohli používat. Návod je určen zejména těm, kteří nemají velké zkušenosti s tvorbou webových stránek.

Co je potřeba pro instalaci WordPressu

Než se pustíme do nastavování samotného WP, je potřeba mít připraveno několik „drobností“, bez kterých se neobejdete:

  1. Webhosting + doména
    Data pro své stránky musíte někde mít uložené, k tomu slouží webhosting. Na něj je potřeba nasměrovat ještě doménu. Nejprve si tedy zajistěte tyto 2 věci (obvykle lze u jednoho poskytovatele).
  2. Přístup na FTP
    Nastavte si FTP klient a připojte se ke svému webhostingu, abyste mohli nahrávat soubory.
  3. MySQL databázi
    Články a nastavení WordPress ukládá do databáze, která se připojuje při instalaci. Zjistěte si předem potřebné údaje.

Máte? Super! Můžete směle pokračovat k tomu hlavnímu. V opačném případě se podívejte na základní informace o tom jak fungují webové stránky a jak získat doménu a webhosting.

Instalace WordPressu

Prvním krokem je pochopitelně stažení redakčního systému WordPress z oficiálních stránek. Na tomto odkazu najdete ke stažení přímo českou verzi v souboru .ZIP. Ten je potřeba na počítači rozbalit a soubory nahrát na FTP.

Po jejich nahrání je možné přejít na instalaci. Stačí přejít na vaší doménu a zobrazí se následující obrazovka:

Instalace WordPress
Úvodní obrazovka pro instalaci WordPressu

Není tam toho příliš co vidět, prostě pokračujte stisknutím tlačítka Pokračovat! a zobrazí se nejdůležitější formulář instalace:

Instalace WordPressu databáze
Nastavení databáze u instalace WordPressu

Jak už víte, potřebujete databázi, se kterou bude WordPress pracovat. Je nutné vyplnit název databáze, uživatelské jméno a heslo, stejně jako databázový server. Předponu tabulek je vhodné změnit buď pro provozování více instalací (viz instalátor) nebo také z důvodu bezpečnosti, ale není to zásadní.

Po vlnění je pochopitelně čas stisknout tlačítko Potvrdit. A pokud bylo vše správně zazdáno a funguje, měla by se zobrazit následující obrazovka:

Nastavení WP instalace
Nastavění webu WordPress

Vyplníte název webové stránky a především přihlašovací jméno s heslem, kterými se následně přihlásíte do administrace. Můžete zaškrtnout zákaz indexování pro vyhledávače, aby si např. Google neuložil vaši rozdělanou stránku, ale je nutné později nezapomenout toto změnit v administraci.

Dejte Instalovat WordPress a pak už se stačí jen přihlásit. Vaše administrace bude vždy dostupná na adrese vasevybranedomenovejmeno.cz/wp-admin/