Jak optimalizovat obrázky

Rychlé načítání webových stránek je dnes jednou z priorit, kterou tvůrci musí řešit. Často pomůže změna šablony, hostingu či zapnutí cachování, ale mnohdy by stačilo mnohem méně – optimalizovat obrázky na webu.

Nesprávné velikosti obrázků a použití v nesmyslně vysoké kvalitě je důvodem, proč i dnes není problém se setkat se stránkami, které načítají klidně 20-30 MB. Pro uživatele na mobilních zařízeních to, při nabídce tuzemských operátorů, může být problematická záležitost.

Pojďme se tedy podívat na to, jak tomuto problému předcházet a také jaké šikovné služby/pluginy nám s tím mohou pomoci.

Správná velikost obrázku

Nahráváte-li obrázek do WordPressu, je dobré vědět už předem pro jaké účely bude využíván (logo, ilustrační obrázek, pozadí atd.). Podle toho lze určit jaká bude dostatečná velikost. Je naprosto zbytečné mít obrázek loga v kvalitě 2000×1000 px, když na webu se zobrazuje o šířce sotva 200 px.

Problém obvykle působí zejména fotografie, třeba jako ukázka portfolia či vlastní vložené do článku. Fotoaparáty dnes mají rozlišení tak vysoké, že výsledné fotografie mají několik megabajtů, mobilní telefony jsou na tom podobně.

Co s tím? Zmenšit (případně podle potřeb ještě oříznout) daný obrázek. Lze to udělat přímo ve WordPressu možností Upravit obrázek, případně v základním nastavení generuje několik velikostí (o tom zjistíte více v článku Vypnutí generování více velikostí obrázků).

Jak obrázky komprimovat a optimalizovat

Dalším způsobem, jak zabránit přenášení velkého množství dat je optimalizace obrázků. Existují k tomu jak desktopové aplikace (osobně je vůbec nevyužívám), tak i online služby, které mají zpravidla vlastní plugin pro WordPress.

Jak to funguje? Obrázek se vezme a na základě algoritmu se upraví počet barev, což vede ke snížení velikosti obrázku, ale ne nutně ke ztrátě kvality. Obvykle je možné nastavit od minimální ztráty (větší velikost souboru) až po velmi ztrátovou (minimální velikost souboru), podle svých potřeb. Běžně lze uspořit 60-90 % velikosti bez viditelných změn, což je podstatný rozdíl.

V praxi to znamená, že tak lze mít rychle načítající webové stránky i při načítání obrázků ve vysokém rozlišení. Záleží zde však na více faktorech, takže je rozhodně vhodné neignorovat výběr správné rozlišení obrázku.

Pluginy pro optimalizaci obrázků

Služeb, které komprimují obrázky je celá řada a jak jsem zmínil, většina má i vlastní plugin. Nejznámější jsou tyto:

Plugin se hodí zejména pokud se jedná o magazín či blog, kde se pravidelně nahrávají nové obrázky. Stačí jej mít zapnutý a nastavený a optimalizace se provádí automaticky, takže není většinou třeba se o to vůbec starat.

Osobně používám ShortPixel, který mi v testování vycházel stejně kvalitně jako Kraken.io. Podstatnou roli hrála i placená varianta, kde dle mého ShortPixel nemá konkurenci. Nabízí možnost předplatného, které je celkem levné, ale i jednorázové balíčky pro ty, kdo potřebují optimalizovat větší množství obrázků nárazově. Zkrátka jak kdo potřebuje.

Většina těchto služeb má nějaké množství obrázků, které lze optimalizovat zdarma. ShortPixel standardně nabízí 100/měsíc, pokud se registrujete přes tento odkaz, tak dostanete dvojnásobek. Což vám může pro běžné blogování či menší web bohatě stačit.

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Chcete přehled toho nejzajímavějšího přímo do e-mailu, včetně mých plánů, rad apod.? Přihlaste si odběr!

Nespamuji, takže posílat budu max. 1-2x za měsíc. Odhlásit se můžete kdykoliv, jedním klikem. ;)

Super! Potvrzující e-mail máte ve schránce.