Jak zapnout SEO ve WordPressu

SEO, neboli také optimalizace pro vyhledávače, to je velké téma i uživateli WP. Většina z vás je pravděpodobně zvyklá vybrat šablonu, přidat článek, obrázky, stránku a je hotovo. Už méně lidí se pouští do úprav kódu šablony a zjišťování, zda je z pohledu SEO vše správně.

Předem upozorňuji, že toto není žádný podrobný návod jak nastavit SEO na maximum ve WordPress, ale spíše samotný úvod, který by vám měl poradit jak zkontrolovat to nejzákladnější a případně doporučit vhodné pluginy, které optimalizaci webu usnadní.

Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu

Nadpis sice vypadá podivně v této souvislosti, ale jde o volbu v administraci. Pokud se budete navigovat ve WordPressu do Nastavení > Zobrazování uvidíte položku  Dostupnost pro vyhledávače, kde právě tato fráze z nadpisu bude u zaškrtávacího políčka.

Možná si vzpomenete, že tato volba je již v samotné instalaci WordPressu (viz Jak nainstalovat WordPress). Máte-li již web hotový a chcete, aby jej vyhledávače (např. Google, Seznam, Bing) viděly a ukládaly si o něm informace, pak je nutné aby toto políčko NEBYLO zaškrtnuté!

Robots.txt a sitemapa

Dva důležité soubory, které mohou zásadním způsobem ovlivnit SEO jsou robots.txt a tzv. sitemap (česky mapa stránek). První zmíněný soubor je souhrnem instrukcí pro roboty (zejména ty od internetových vyhledávačů), kterým povoluje/zakazuje procházení určitých částí prezentace.

Crawleři (robot prozkoumávající webové odkazy) by rozhodně neměly mít přístup ke složce /wp-admin/, kde jsou soubory administrace WordPressu. Proto je vhodné mít soubor vytvořený a alespoň v základním nastavení:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Druhý jmenovaný je soubor sitemap.xml, tedy mapa stránek s odkazy na existující články, stránky, rubriky a štítky. Vyhledávače pak nemusí pouze procházet web a objevovat další a další stránky, ale vše mají již „naservírované“. Snadno tak i poznají, že byl přidán nový obsah.

Může jít buď o jeden soubor nebo i rozcestník ve kterém bude sitemapa vždy pro určitý druh obsahu. Pro generování sitemapy se používají SEO pluginy (viz dále), ale tuto možnost nabízí např. i multifunkční plugin JetPack.

Yoast SEO a All in One SEO Pack

Nebyl by to WordPress bez pluginů. I pro SEO zde najdete vhodné rozšíření, které usnadní správné nastavení všech důležitých faktorů a pomůže s propojením do vyhledávačů.

Tyto SEO pluginy jsou jednou z prvních věcí, která se po instalaci WP přidává. Nejpopulárnější je asi plugin Yoast SEO, který nabízí možnost nastavení titulků, popisků, ověření pro Webmaster Tools, editaci robots.txt i generování sitemapy. Kromě toho však provádí i analýzu u jednotlivých článků a doporučuje jak je vylepšit z pohledu optimalizace pro vyhledávače.

Druhým oblíbeným pluginem je All in One SEO Pack, který nabízí prakticky ty samé možnosti nastavení, akorát se jedná o jiné rozhraní a část věcí se přidává formou modulů. I jako #2 se však jedná o plugin, který pomáhá se SEO u 3 milionů WordPress instalací.

Zvolte si ten, který vám vyhovuje, oba jsou v základu zdarma. Rozhodně je však dobré se s nějakým pluginem naučit a umět v něm nastavit alespoň základní prvky (nadpisy, popis, sitemap).