Jak zasahovat do šablony a je potřeba child šablona?

Jedním z pravidel při tvorbě webových stránek na WordPressu je vytvoření tzv. child šablony. Tu je doporučené mít při používání šablony z Theme Directory na WordPress.org či některé premium.

K čemu je to dobré? Vytvořením child šablony lze oddělit úpravy od originální šablony, takže není nutné zasahovat do kódu původní šablony. Aktualizace šablony totiž změny kódu smažou a při velkém množstvím úprav by bylo buď nemožné aktualizovat, nebo by trvalo dlouho opět vše předělat.

Je tedy zřejmé, že je vhodné vytvořit child šablonu ještě před prováděním změn. Lze to i pokud nějakou šablonu již aktivně používáte, ale je potřeba počítat s možnými problémy (rozhození nastavení apod.).

Že se vám do tvorby child šablony nechce? Pokud s WordPressem začínáte, vůbec se nedivím, už konfigurace některých „normálních“ šablon je fuška. Teď byste navíc měli de facto vytvářet vlastní. Ukážeme si proto nejen jak to zvládnout jednoduše pomocí pluginu, ale také to, že child šablona není vždy nezbytná.

Vytvoření child šablony pomocí pluginu

Samozřejmě, že je možné se podívat do WordPress Codex a child šablonu si vytvořit „ručně“, ale uznejte, že v době vizuálních editorů a pluginů na vše, to asi není to, co by většina lidí preferovala.

Je zde proto řada pluginů, které tuto práci mohou nahradit. Já stejně jako další doporučuji plugin Child Theme Creator by Orbisius, se kterým je vytvoření child šablony snadlé, ale také se skvěle hodí na její editaci.

Po instalaci pluginu je potřeba zamířit do Vzhled > Orbisius Child Theme Creator, kde budou vidět všechny vaše nainstalované šablony. U vybrané stačí stisknout tlačítko Cerate Child Theme a vytvoří se nová child theme.

Child Theme Creator by Orbisius
Vytvoření child šablony pomocí pluginu Child Theme Creator by Orbisius

Možné je využít i checkboxů s možností přepnutí na nově vytvořenou šablonu (Switch theme to the new theme after i tis created) a možností změnit název, popisky a další informace o šabloně (Customize title, description etc.).

Child Theme Editor by Orbisius
Editace child šablony pomocí pluginu Child Theme Creator by Orbisius

To, co se mi líbí na tomto pluginu je zejména Orbisius Theme Editor, který opět najdete v záložce Vzhled. Zde je možné editovat soubory child šablony paralelně s některou z nainstalovaných šablon. V případě, že potřebujete nový soubor, stačí stisknout New File a upravovat dle libosti. Jistě pohodlnější řešení než stahování/nahrávání přes FTP.

Child šablona není nutností

Vytvoření child šablony sice patří do dobré praxe, ale já osobně ji již téměř nevytvářím. Je to dáno tím, že buď používám možnosti nastavení jednotlivých šablon, takže nemám potřebu je z poloviny předělávat, nebo již na většině webů používám šablonu GeneratePress.

Právě skrze fórum a dokumentaci pro GP šablonu jsem narazil na možnost a doporučení, jak přidat PHP snippety pomocí pluginu Code Snippets. Ten umožňuje přidávat PHP kód, přidat si popis, tagy a možnost jej libovolně zapínat/vypínat.

Mohu říci, že je to funkční a pohodlné řešení, když potřebuje jen přidat nějaký ten filtr apod. Zásadní je zde kombinace tohoto pluginu a šablony GeneratePress, která je kvalitní a využívá filtry/hooky, ke všemu najdete dokumentaci a sám autor Tom Usborne již nasdílel stovky snippetů na GitHub. U jiných šablon tak možná oceníte spíše vlastní child šablonu.

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Chcete přehled toho nejzajímavějšího přímo do e-mailu, včetně mých plánů, rad apod.? Přihlaste si odběr!

Nespamuji, takže posílat budu max. 1-2x za měsíc. Odhlásit se můžete kdykoliv, jedním klikem. ;)

Super! Potvrzující e-mail máte ve schránce.