Jaký je rozdíl mezi šablonou zdarma a premium?

WordPress je redakční systém, který je možné používat zdarma, ale  setkat se můžete i s tím, že se za některé věci (šablony, pluginy) platí. Méně zkušení uživatelé pak pochopitelně řeší dilema, zda mají použít některou z bezplatných šablon nebo sáhnout po některé placené (tzv. premium šablony). Vyplatí se to?

Pojďme se podívat na obě dvě možnosti a porovnat jejich výhody a nevýhody.

WordPress šablony zdarma

Málokdo se spokojí s výchozí šablonou WordPressu, takže poměrně rychle zavítá v administraci do nabídky Šablony, odkud je možné nainstalovat zdarma dostupné šablony z oficiální Theme Directory. To je důležité zmínit, protože pod pojmem „WordPress šablony zdarma“ jsou myšleny jen ty, které jsou vedené zde. Proč? To se dozvíte dále.

Jaké jsou jejich hlavní výhody:

  • Jsou dostupné zdarma!
  • Musí projít přísným schvalovacím procesem.

Největším lákadlem je pochopitelně to, že jsou zdarma. Šablonu si vyberete, nainstalujete a nemusíte řešit žádné placení, obnovování licence apod. Svůj blog/firemní web/osobní stránku tak můžete mít zcela zdarma (jen za cenu času a webhostingu).

Výhodou těchto šablon je, že aby se mohly zobrazit v této oficiální databázi, musí být zkontrolovány týmem odborníků. Tak aby s redakčním systémem správně fungovaly, měly kvalitní kód, byly bezpečné atd. To je také důvod, proč není doporučeno stahovat jiné šablony zdarma, které nejsou umístěny v oficiálním katalogu.

Možná se ptáte, proč by někdo dával svoji práci k dispozici zdarma? Důvodů může být celá řada, od sbírání zkušeností a jejich prezentaci až po prodej placených verzí dané šablony.

Pojďme se ale podívat na nevýhody šablon zdarma:

  • Omezená podpora: Vývojáři nejsou vázáni k tomu odpovídat na dotazy a řešit problémy se šablonou.
  • Omezené funkce: Většina šablon nevyužívá nejmodernější funkce a možnosti WP.
  • Málo unikátní: Šablony zdarma jsou hodně používány a vzhled stránek tak nebude příliš originální.

Premium (placené) WordPress šablony

WordPress je nejrozšířenějším redakčním systémem pro weby, takže pochopitelně existuje celá řada obchodů s placenými šablonami. Ať už jde o šablony designované pro určité téma či komplexní šablony s desítkami funkcí a doplňků (např. page builder či shortcody).

Kolik takové prémiové šablony stojí? Od pár stovek korun až po nižší tisíce, záleží na konkrétní šabloně. Studia specializující se na vývoj šablon často nabízí i členství a přístup k více placeným šablonám. Je potřeba vždy zvažovat jaká varianta je nejvýhodnější.

Výhody premium šablon jsou především:

  • Větší unikátnost: Řada placených šablon není tak známá a používá je méně webů.
  • Více možností a funkcí: Většina nabízí několik předpřipravených designů a možnost jednoduše upravit barvy i rozvržení prvků.
  • Podpora: Kvalitní vývojáři poskytují nejen řešení problémů, ale pravidelně šablony aktualizují.

Profesionální design a pokročilé funkce obvykle něco stojí. Jsou to případy, kdy je dobré již od začátku uvažovat o nějaké vhodné premium šabloně. Může ušetřit hodně času při přípravě webu.

Pochopitelně se najdou i nevýhody:

  • Nekvalitní kód: Ne každá placená šablona musí být vyvíjena správně. Problémy může dělat zejména kompatibilita s pluginy.
  • Příliš mnoho funkcí: Je na škodu mít desítky funkcí, které vůbec nepotřebujete a složité nastavení.

Kde jsou šablony zdarma víme, ale kde hledat ty placené? Bohužel jedno místo neexistuje. Na internetu můžete najít desítky vývojářů a obchodů. Nejznámější tržiště je ThemeForest, ale za podívání stojí i šablony z MyThemeShop či univerzální šablona GeneratePress.