Pomalá WordPress administrace? 4 tipy na zrychlení

Administrace WordPressu je srdcem celého redakčního systému a místem, kde budete spravovat obsah i vzhled webu. Jenže stejně jako je pro návštěvníky otravné čekat několik vteřin na načtení obsahu stránky, tak i pro správce je pomalá administrace ubíjející.

Proklikat se administrací, publikovat článek, upravit stránku, přidat štítek apod., nic z toho by nemělo trvat desítky sekund jen než se zobrazí hláška o úspěšné akci. Můžete s tím něco dělat.

Pojďme se podívat na několik způsobů, jak administraci zrychlit:

Rychlejší hosting

Je to tak, webhosting je klíčovým prvkem stránek. Standardně by dnes neměl být problém provozovat WordPress téměř nikde, ale realita tomu ne vždy odpovídá. Obzvláště pokud se snažíte za každou cenu ušetřit a máte freehosting či využíváte multihosting.

Věřte nebo ne, ale změna poskytovatele hostingových služeb dokáže v řadě případů udělat podstatný rozdíl. Nejen v rychlosti, ale třeba i v dostupnosti webových stránek.

Ujistěte se proto, že máte svůj web na správném místě. Pokud ne, zkuste vyšší tarif, a nebo vyzkoušejte některý z jiných webhostingů. Doporučené webhostingy najdete na Hosting pro WordPress.

Zkuste výchozí šablonu

Šablona sice není součástí administrace a zobrazuje obsah pro uživatele, ale překvapivě ovlivňuje i chod celého WordPressu. Tvůrci mohou přidávat funkce, které se provádí při práci v administraci.

Je-li šablona hodně náročná, pak může klidně výrazně zpomalovat práci v administraci. To lze zjistit tím, že ji dočasně deaktivujete a porovnáte rychlost administrace při použití výchozí šablony.

Způsobuje šablona zpomalení? Řešením je použití jiné, která není tak náročná (či je lépe optimalizovaná), případně opět výkonnější webhosting.

Najděte zpomalující pluginy

Některé pluginy jsou zkrátka náročné a je o nich známo, že zpomalují chod administrace. Máte-li hodně pluginů, je dost možné, že v některém z nich může být problém.

Zjistit to hned dvěma způsoby:

  1. Pokus omyl – Klasická metoda, když jeden po druhém budete deaktivovat pluginy, zda je viditelná změna.
  2. Testování – Lepší je samozřejmě vyzkoušet P3 (Plugin Performance Profiler) a Query Monitor, které ukáží, co vše běží a zda toho není příliš.

Problémový plugin jste našli? Teď je samozřejmě otázka, zda ho deaktivovat či dokonce smazat. Pokud není potřeba, aby běžel neustále, je možné ho aktivovat pouze vždy, když bude provádět nějakou akci. Obecně je lepší zbavit se každého pluginu, který nutně nepotřebujeme, případně jeho fungování nahradit jinak. Ne vždy je to však možné, pak je potřeba zkusit opět bod č. 1.

Nastavte frekvenci pro Heartbeat

Heartbeat API ve WordPressu umožňuje prohlížeči udržovat komunikaci s webovým serverem. Fungují proto takové věci jako je automatické ukládání konceptů či upozornění na změnu provedenou jiným uživatelem.

Občas však může tato funkce způsobovat problémy. Není úplně vhodné ji zcela vypínat, ale naštěstí lze kontrolovat frekvenci a snížit ji tak, aby nebyla volána příliš často.

Využít lze třeba plugin Heartbeat Control, kde je snadné nastavit Modify Heartbeat a na slideru vybrat frekvenci 60+ sekund. Pořád bude možné využívat výhody, ale nemělo by docházet k nějakému vytěžování prostředků.