Proč po sobě pluginy nechávají nepořádek v databázi a jak ji vyčistit?

Díváte se pravidelně do databáze? Většina uživatelů WordPressu ne. Já to nemám jinak, ačkoliv by to tak mohlo vypadat, prakticky všechno lze vyřešit z administrace. Obvykle tak práce s databází přichází jen ve chvílích, kdy něco nefunguje.

Když už se tam ale po letech člověk podívá, nestačí se často divit, co vše je zde uloženo. Na první pohled jsou to zejména tabulky vytvořené pluginy. Pluginy, které už dávno nemáte nainstalované. Proč tam jsou? Odinstalace snad neproběhla v pořádku? Proč zabírají místo?

Pluginy po sobě nechávají „nepořádek“

Faktem je, že pluginy po sobě nechávají často spoustu dat v databází. Obvykle metadata pro příspěvky, ale klidně několik tabulek navíc. Odinstalace smaže soubory z disku, ale už ne data v databázi.

Proč? Protože vývojáři počítají s tím, že uživatel může plugin smazat nechtěně. Tím, že data zůstanou v databázi je možné kdykoliv opět plugin nainstalovat a nezačínat od nuly.

Zároveň nějakých pár tabulek a záznamů v databázi nemá na výkon WordPressu žádný zásadní vliv, alespoň pokud máte kvalitní hosting (mrkněte na mnou používané a doporučené na Hosting pro WordPress).

Jak databázi vyčistit

Představte si však, že webové stránky na WordPressu provozujete již několik let, vystřídáte řadu šablon, podle potřeby jste přidali/odebrali desítky pluginů. Administrace vypadá pořád skvěle, ale možná ani netušíte, jak moc vám „nabobtnala“ databáze.

Jak se vyhnout zbytečnému nepořádku od pluginů, které už nemám a ani nechci znovu používat? Na to jsou hned 3 různé způsoby:

Nastavte smazání dat

Některé pluginy nabízí možnost úplné odinstalace, kdy se smažou soubory i data v databázi, jakoby tam vůbec nikdy nebyly. Obvykle je to schováno někde v nastavení pluginu, takže je dobré si to ohlídat. Bohužel zdaleka ne u všech je tato možnost.

Použijte čistící plugin

Databáze roste co do velikosti i počtem revizí příspěvků, spamu atd. To lze obvykle snadno řešit pluginy jako např. WP-Optimize či WP-Sweep. V extrémních případek tak lze databázi zmenšit několikanásobně a zrychlit web.

Ručně

Bohužel pluginy nevyřeší úplně vše, třeba celé tabulky neodstraní. Pokud vás to enormně trápí, pak nezbývá nic jiného než si databázi otevřít a vyčistit ji manuálně.

U čištění databáze je také nutné nezapomenout na zálohu. Pokud by se něco nepovedlo, může to skončit nefunkční instalací. Mějte proto vždy aktuální zálohu a ujistěte se, že rozumíte tomu, co chcete udělat.

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Chcete přehled toho nejzajímavějšího přímo do e-mailu, včetně mých plánů, rad apod.? Přihlaste si odběr!

Nespamuji, takže posílat budu max. 1-2x za měsíc. Odhlásit se můžete kdykoliv, jedním klikem. ;)

Super! Potvrzující e-mail máte ve schránce.