Vizuální editory jako budoucnost WordPressu?

Předpokládám, že největší borci při spojení „visual builder“ vytahují krucifix. Ani se příliš nedivím, když jsem před lety zkoušel WPBakery Page Builder (tenkrát ještě Visual Composer), tak moduly byly skvělé oživení, ale celkově jsem z něj nadšený příliš nebyl. Vývoj jde ale hodně kupředu a za poslední rok jsem si vyzkoušel Thrive Architect, všemi oblíbený Elementor a nyní se snažím dostat pod kůži Divi.

Budoucnost je WYSIWYG

Ať se nám to může nelíbit sebevíc, tak vizuální editory jsou všude. YouTube praská ve švech s reklamou na WIX editor, který umožňuje každému si „naklikat“ vlastní webové stránky. Pětkrát kliknete a už je z vás webmaster.

Trend z těchto služeb se již plně dostal do WordPressu, který už zkrátka neslouží jako zápisníček s možností přidat fotografie. Je tedy logické, že uživatelé kromě neomezeného množství pokročilých funkcionalit vítají možnost vkládat a editovat obsah pomocí vizuálních editorů, v reálném čase na frontendu.

Pluginů a šablon s nějakým vizuálním editorem existuje nespočet. S příchodem WordPressu 5.0 se navíc očekává dlouho odkládaný Gutenberg editor, který by měl být pevnou součástí. I samotný WordPress se tímto směrem vydává.

Čekat na Gutenberg?

Osobně si nemyslím, že Gutenberg nějakým zásadním způsobem naruší trh s komerčními editory. Ty jsou o světelné roky napřed, co se funkcí týká, a zároveň se z nich stávají komplexní nástroje pro tvorbu šablon.

Ne všichni uživatelé budou asi potřebovat takové množství funkcí, takže si vystačí s Gutenbergem, stejně jako nyní s klasickým editorem. Pokud vás ale lákají možnosti stávajích editorů, pak nemá smysl čekat na vestavěný. Ani v případě, že byste chtěli ušetřit, protože je zde např. bezplatná verze Elementoru.

Bude vizuální editor stačit?

Další otázka, která se podle mě nabízí je zda bude stačit pracovat s vizuálním editorem. Stejně jako je tomu právě u služeb jako WIX či Webnode apod., kde dnes na kódování a stylování sáhnout nemusíte. WordPress už dnes řada lidí nainstaluje hravě jedním klikem a vizuální editor aktivovat také zvládnout.

Osobně si myslím, že tak růžové to zdaleka není, jak se snaží přesvědčit marketing vývojářů. Znalost HTML/CSS je rozhodně věcí, která usnadňuje práci i s vizuálním editorem. Zatím jsem nenarazil na takový editor, kde bych nemusel použít CSS. Pro mě je to samozřejmě otázka pár sekund a mám kýžený výsledek, ale pro lidi, kteři mají s kódováním nulové zkušenosti, to bude omezení/překážka. Ano, není to nutné, ale rozhodně se to hodí.

Ovšem i samotné ovládání vizuálního editoru, jeho nastavení a celková workflow chce nějaké ty hodiny, aby výsledek netrval neúměrně dlouho a zároveň vypadal dobře. Nejsou to proto ani tolik nástroje pro běžné uživatele jako pro profesionály, kterým usnadňují práci.

Nejlepší komerční editor…

Za poslední rok jsem na vizuálními editory hodně přemýšlel a vyzkoušel si jejich používání v praxi. Nejsou stejné, ale funkcemi jsou na tom dost podobně. Vývojáři se předhánějí a dohánějí, takže se zajímavá fíčura jednoho vizuálního editoru dříve či později dostane i do ostatních. I proto je těžké vybrat ten nejlepší na trhu.

Ideální je vyzkoušet si jich více. U Elementoru to jde s bezplatnou verzí, Divi má demo přímo na stránkách, WPBakery nabízí formulář pro zkušební verzi. Kromě toho, který editor vám „sedne“ bude důležité i to, zda jej chcete používat na jednom či vce webů, nebo dokonce pro klienty. Licence se zde značně liší a pro většinu to nepochybně bude jedno z hlavních kritérií.

Já jsem aktuálně přesedlal na Divi, kde se mi líbí především tempo vývojářů z Elegant Themes, ti pravděpodobně ani nespí. Myslím si, že je dobré perfektně ovládat jeden, než průměrně 3-4, tam se úspora času vytratí. Ale přehled o novinkách a možnostech konkurence si samozřejmě udržuji.