Warez na WordPressu je vždycky pr*ser

Omlouvám se za trochu ostřejší titulek, ale ono ne všechna témata lze podávat neutrálně a s noblesou. Já jsem se tomuto tématu lehce věnoval na svém osobním blogu, takže jsem ho měl mentálně „uzavřené“, ale dospěl jsem k názoru, že si zaslouží být vidět hlavně tady, kde se věnuji 100% WordPressu.

Impulzem pro mě byl příspěvek na jednom fóru, kde si uživatel stěžoval na to, že zakoupil z e-shopu plugin a prodejce mu neposlal licenční klíč. Když jej oslovil, tak se mu dostalo odpovědi, že „poslal, co má“ a již více nekomunikuje.

Podvodný eshop WordPress
E-shop s podezřele levnými pluginy a šablonami

Výše můžete vidět e-shop, ze kterého byl plugin koupen. Adresu zveřejňovat nebudu, ale je to ve stylu https://eshop.pepavomacka.cz/, takže asi chápete. Plugin za 25 $ z CodeCanyon zde koupíte za 50 Kč, to už je podezřelé samo o sobě. Při nejlepším přeprodej souborů bez licencí.

I dnes lidé hledají šablony/pluginy pro WordPress přes torrenty, z warezu a neštítí se nainstalovat tzv. nulled verze. Případně jako výše zmíněný případ, z neoficiálního zdroje za podezřele nízkou cenu. Toto téma má i morální rozměr, ale já bych se rád zaměřil na dva ryze praktické aspekty:

99 % je „cinknutých“

Ano, přiznávám, že nemám v ruce statistiky, abych mohl říct, kolik procent nulled šablon/pluginů obsahuje nějaká zadní vrátka či rovnou malware, ale mám své zkušenosti.

Dřív jsem to samozřejmě zkoušel, hledat drahé premium šablony zdarma ke stažení. Takový zvyk z éry crackování her, řekl bych. Řada neprošla už malware scannery a v jedné byl šikovně přidaný řádek kódu, který si rychle natáhl „sajrajt“.

To jsou ale roky zpět, dnes bych si raději šablonu vytvořil sám, než stahoval z warezu. Stačí se podívat na rostoucí počty útoků i nejrůznější cryptomalware, kde jsou lákavým cílem právě WordPress weby. Rozhodně mnohem větší motivace sdílet „upravenou“ šablonu zdarma.

Nevyplatí se to

Jak se může nevyplatit něco, co stojí 0 Kč? Zní to trochu absurdně, ale je to fakt. Dejme tomu, že se podaří najít nějakou premium šablonu z warezu, která je „čistá“. Bude to verze X.X, ale za měsíc vyjde nová verze X.Y, na kterou nemůžete jedním kliknutím aktualizovat, protože nemáte licenci.

Ano, dá se doufat, že se opět najde někdo, kdo novou verzi nasdílí, ale už přinejlepším ztrácíte spoustu času. Bezpečnost, pohodlí, čas, aktualizace, toho všeho se pravděpodobně vzdáte pro ušetření pár desítek dolarů.

Schválně jsem se podíval do účtu na ThemeForest, kde většina z nás nakupuje premium šablony, na jeden z nejstarších nákupů. Je to šablona Total, kterou jsem koupil někdy v roce 2014. Zajímavé je to, že vydána byla v roce 2013, ale aktualizována je skoro celých 5 let (poslední aktualizace 18. května 2018)!

Není to navíc nic ojedinělého, u TOP vývojářů je toto standard. Šablony/pluginy jsou neustále aktualizovány, dokonce i přibývají nové funkce. Když si cenu např. 50 $ rozložíte do 5 let, připočtete kvalitu a komfort, je to skvělá koupě.