Webhosting pro WordPress zdarma? Zkuste Endora.cz

Dnes už tzv. freehostingy nejsou tak vyhledávané jako dříve, neboť cena běžných webhostingových tarifů se pohybuje v řádu desítek korun za měsíc. Proč byste tedy měly chtít provozovat WordPress na webhostingu zdarma?

Hned na úvod je potřeba si říci, že pokud chcete provozovat seriózní webovou stránku (např. firemní prezentaci) či větší projekt (magazín či hojně navštěvovaný blog), pak byste jej rozhodně neměli mít na freehostingu. Kvalitní hostingu seženete za měsíční cenu odpovídající hamburgeru či kávě z fastfoodu (viz Hosting pro WordPress) a taková investice se jistě vyplatí.

Možná ale teprve s WordPressem začínáte, nebo chcete otestovat plugin, šablonu či cokoliv jiného a nepožadujete gigabajty prostoru, pak je to ideální místo.

Co nabízí Endora.cz

Endora.cz je jeden z nejznámějších freehostingů u nás. Ve své bezplatné verzi nabízí celkem přijatelné parametry, které „rozjedou“ i webové stránky na WP. Zde se můžete podívat na porovnání s jejich placenými tarify:

Endora.cz varianty tarifů

Jak můžete vidět, tak samotný hosting tarif Free doporučuje pro „testovací nebo nenáročné projekty“. 2 GB místa a 30 GB není mnoho, ale vejde se sem i menší blog.

Jednoznačným plusem je, že v administraci si můžete nainstalovat WordPress jedním kliknutím, takže není potřeba se zaobírat databází a FTP. Dokonce je možné mít ve svém účtu více stránek a máte-li doménu 2. řádu, pak i tu.

Kde s freehostingem narazíte

Vložená reklama, jen 2 GB místa či 30 GB pro přenos dat, to nemusí být zásadní překážky pro menší prezentaci, byť s redakčním systémem. Je ovšem jasné, že nelze platitl 0 Kč a očekávat výkon serveru jako u hostingů za stovky korun ročně.

Omezení u ověřeného (neověřený je na tom ještě hůře) Free tarifu na Endora.cz jsou především tato:

  • Maximálně 3 PHP procesy
  • Bez podpory HTTPS
  • Data nejsou uložena na rychlých SSD
  • PHP memory_limit jen 64 MB
  • Žádná e-mailová schránka

Samozřejmě, že na těchto omezeních není nic špatného, kdyť je to služba zdarma. Najdou se však lidé (skutečně jsem takové viděl), kteří při těchto parametrech klidně zkouší provozovat internetový magazín na WordPressu. To poté stačí, aby přišlo na web pár lidí a načítání může trvat věčnost.

Pro větší projekty už je nutné si alespoň přikoupit vyšší tarif Plus či Mega, které mají parametry běžného webhostingu, ale také srovnatelné ceny.