WordPress 5.0 odložen

Dlouho očekávaná aktualizace redakčního systému WordPress verze 5.0 je za dveřmi, ale zdá se, že se bude jednat o vůbec nejkontroverznější vydání. Novinkou, kterou všichni řeší a je nejvíce vidět, je nový výchozí editor Gutenberg, který bylo doposud možné testovat jako samostatný plugin.

Pokud sledujete vývoj některých pluginů/šablon, pak už jste dost možná byli upozornění, že je daný produkt již kompatibilní s WP 5.0 či Gutenberg editorem. Vývojáři se tím v posledních týdnech rádi chlubí a pro uživatele je dobré vědět, že upgrade na novou verzi by neměl způsobit žádné problémy.

Zpožděné vydání

V tuto dobu je k dispozici již několikátá betaverze WordPress 5.0, kterou mohou zájemci testovat. Logicky není doporučeno ji nasazovat na produkční stránky. Oficiální vydání bylo plánováno na 19. listopadu.

Kontroverznost nové verze a četné problémy způsobily, že se oficiální vydání WordPress 5.0 opozdí. Jako nové datum bylo stanoveno 27. listopadu.

After listening to a lot of feedback — as well as looking at current issues, ongoing pull requests, and general progress — we’re going to take an extra week to make sure everything is fully dialed in and the release date is now targeted for November 27th.

Matias Ventura

Nenáviděný Gutenberg

WordPress 5.0 přináší třeba novou šablonu Twenty Nineteen, podporu PHP 7.3, ale to jsou ve srovnání s novým výchozím editorem Gutenberg zcela nepodstatné věci. Ten totiž jen pár týdnů před finálním vydáním měl hlášeno stovky chyb, které se řeší/řešily.

Ačkoliv jsem psal (viz Vizuální editory jako budoucnost WordPressu?), že vizuální editory jsou budoucností WordPressu, tak ne každý příchod Gutenbergu vnímá pozitivně. Od poslední aktualizace WordPress 4.9.8 byli uživatelé upozorňováni na možnost vyzkoušet nový editor jako plugin, případně nainstalovat plugin pro zachování klasického editoru i po vydání verze 5.0.

Za tu dobu, co je Gutenberg k dispozici v podobě pluginu v oficiálním repozitáři, stačil nasbírat hodnocení pouhé 3 hvězdičky. Zatímco plugin Klasický editor má hvězdiček 5 z 5. Komunita nový editor zkrátka příliš vřele nepřijala. Kriticky se vyjadřují i známí vývojáři např. Carl Hancock, jeden ze zakladatelů Gravity Forms, napsal:

Zdá se, že právě ztráta „vyváženosti“ v tom, co by mělo být nadstavbou a co součástí jádra WordPressu, vede ke vzniku již několika forků. Odvozené jsou z poslední verze a mají v plánu zachovat dosavadní rozložení bez Gutenbergu.

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Chcete přehled toho nejzajímavějšího přímo do e-mailu, včetně mých plánů, rad apod.? Přihlaste si odběr!

Nespamuji, takže posílat budu max. 1-2x za měsíc. Odhlásit se můžete kdykoliv, jedním klikem. ;)

Super! Potvrzující e-mail máte ve schránce.