Zkušenosti s cloudovým webhostingem od SnackHost

Už od března mám pár webů na webhostingu od SnackHost a mohu se tedy podělit o zkušenosti, které za tu dobu mám. Nejedná se o žádnou důkladnou recenzi (ačkoliv malé testování zde je), stejně tak není sponzorována VSHostingem.

SnackHost je zajímavý nejen svým „cloudovým“ konceptem, platbou, ale je i jedním z doporučených hostingů pro WP na tomto blogu (kompletní seznam na Hosting pro WordPress).

Informace a parametry

SnackHost má image postavenou na „cloudu“, což je to, co jej od ostatních tuzemských hráčů odlišuje.  Kontejnerizace, technologie jako OpenStack a CEPH, či datové centrum ServerPark, které se chlubí globální konektivitou zajištěnou přes TIER 1 operátory.

Od toho se pochopitelně odvíjí i parametry samotného webhostingu:

  • Dostupnost 99,99 až 99,995 %
  • SSH přístup, podpora GIT
  • Neomezený prostor (limit na 100 000 souborů)
  • Garantovaný výkon (20/40 souběžných spojení)
  • Integrovaná CDN
  • HTTP/2 a SSL certifikát
  • Transparentní denní účtování
  • Access a error logy

Další velkou zajímavostí je účtování, které je prováděno za každý den. Webhostingu můžete snadno měnit parametry (např. vyšší výkon či SSL) bez nutnosti doplácet zpětně či předplácet na určité období. Klidně tak můžete ze dne na den web zrušit a nezaplatíte ani o korunu více. Je ovšem potřeba si dávat pozor na dostatečný kredit, případně povolit automatické platby z karty.

Administrace a založení webhostingu

Je-li řeč o změně parametrů webhostingu, tak administrace je zde celkem povedená. Níže můžete vidět formulář, kterým si nastavíte parametry webhostingu. Od verze PHP až po podporu Pythonu. U všeho je cena za den a dole se vypočítá měsíční cena.

SnackHost objednávka
Objednávkový formulář u SnackHost

Že najednou potřebujete více výkonu či podporu SSL? Žádný problém, v nastavení již existujícího webhostingu lze tyto parametry (stejně jako PHP verzi) variabilně měnit. Nové nastavení se během chvíle promítne, bez výpadku.

Testování výkonu

Jak je uvedeno v úvodu, není to podrobná recenze, ale přišlo mi vhodné alespoň přiblížit jak výkonný je webhosting. Použil jsem tedy stejně jako Drago plugin WordPress Benchmark, který provádí 3 testy (CPU, databáze a připojení). Spuštěno na běžně nainstalovaném a nezatíženém WordPressu, který má nějaký obsah.

Udělal jsem s menším časovým odstupem asi 10 měření a poté zkusil i aktivovat příplatkový balíček pro vyšší výkon, jaký bude mít na test vliv. Výsledky jsou jen zprůměrované:

CPU speed (BogoWips) Network Transfer Speed (Mbps) Database Queries per Second (Q/s)
27534,67 255,09 753,00

Hodnoty pro CPU jsou dobrý standard, ale určitě ne nejlepší na trhu. Zklamáním však byla hodnota naměřená u dotazů databáze, která je hodně pod 1 000. U obou parametrů navíc nebyla naměřena lepší hodnota po zapnutí vyššího výkonu.

U poslední hodnoty, tedy měření připojení k síti pomocí rychlosti připojení ke Google CDN, naopak SnackHost ukazuje, že se konektivitou do internetu chlubí oprávněně.

Dostupnost webu

Nikdo nechce mít nedostupný web, proto je jedním z lákadel SnackHostu i 99,99% dostupnost stránek. To sice nabízí řada společností, ale reálné zkušenosti jsou věc druhá.

Stejně jako většina používám službu Uptime Robot. Nejstarší webhosting je zde od 9. 3. 2018 a k této chvíli má naměřeno 1 481 hodin a 33 minut. Za tu dobu byl zaznamenán jediný výpadek na 49 sekund. To by mělo odpovídat 99,999% dostupnosti, ale nutno dodat, že od výpadku jede web 100% již 1 460 hodin a 42 minut. Velmi působivé!

Podíváme-li se ještě na měření dostupnosti od mereni.kyblsoft.cz, tak tam je potvrzení 99,999% dostupnosti s umístěním na 52. místě.

Závěr a zhodnocení

Vyzkoušet SnackHost jsem zvažoval poměrně dlouho, ale nakonec mě přesvědčilo to, že za projektem stojí VSHosting a odlišuje se od ostatních. Po 2 měsících používání jsem celkem spokojen, ale samozřejmě se pár nedostatků najde.

Největším plusem je zatím dostupnost, kdy web jede a není důvod preventivně přidávat CloudFlare. Výkon je pro WordPress rozhodně dostatečný, i když podle benchmarků je vidět, že rekordy se tu trhat nebudou. Ty naopak trhá konektivita do internetu, takže pokud je pro vás z nějakého důvodu důležitá, tak SnackHost určitě stojí za zvážení.

Co bych vytknul je zejména webmail. Hostingové webmaily téměř nepoužívám, ale Roundcube zde má nějakou starší verzi, téměř žádná rozšíření a především ukazuje stále 0 % místa (lze to zjistit jen přes nastavení). Zde by trocha péče neuškodila.

Pro mnohé bude asi odrazující spojení „neomezený“ s limitem „100 000 souborů na jeden web“. Já se k takovým hodnotám neblížím a vnímám to proto spíše jako ochranu před nějakým zneužíváním. Koneckonců někde v nápovědě jsem zahlédl, že je možné limit navýšit při adekvátním využívání.

Cenově není cloudový webhosting úplně nejdražší, ale na první pohled se zdá levnější, než ve skutečnosti je. Už jen příplatkem za SSL cena výrazně poskočí, DPH pak ještě trochu přidá. Výhodou je variabilní účtování, které lze dlouhodobě vyřešit nabitím větší částky. SnackHost stojí určitě za doporučení, takže doporučuji se podívat a zvážit.


AKTUALIZACE 18. 7.:
Webhosting jel bez výpadku (dle Uptime Robot) neuvěřitelných 2 398 hodin, tedy téměř 100 dní. Nicméně naměřené výpadky jsou vždy max. 1minutové, což bude asi cloudem, a žádný větší výpadek, ani dostupnost pod 99,99 % za týden, mě u žádného webu nepotkala.

Abych byl fér, tak u WordPressu se objevila nemilá záležitost s blokováním funkce mail(), kterou mi potvrdila podpora (komunikace na jedničku). Dá se to snadno řešit pomocí pluginu přes SMTP (viz Jak opravit problém s odesíláním e-mailů ve WordPressu), což mi bylo i doporučeno. Dle mého to není zásadní problém, ale je dobré s tím počítat.